Haber

Ukrayna, Rusya’nın BMGK üyeliğinden çıkarılmasını istiyor

Ukrayna, Rusya’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) ve genel olarak BM’den çıkarmak için yasal adımlar atılması çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’nın dönemin Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin’in çabaları sayesinde “yasadışı” bir şekilde BMGK’ye üye olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, Rusya Federasyonu’nun BM Tüzüğü’nde tanımlanan prosedürleri atlayarak BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olduğu kaydedildi.

Rusya’nın bir BM üyesine yakışmayan bir işgal politikası yürüttüğü vurgulanan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun eylemleri barışçıl anlayışa aykırıdır” denildi. söylendi.

Rusya’nın 2014’ten bu yana Ukrayna’nın bazı bölgelerini hukuksuz bir şekilde ilhak ettiği ve 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya saldırdığı vurgulanan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun uluslararası barış ve güvenliğe karşı işlediği suçların coğrafyası Ukrayna’dır. Sonunun çok ötesine uzanır.” kelimeler kullanıldı.

Rusya’nın 1991 yılından bu yana BMGK kararlarını 31 kez veto ettiğine ilişkin açıklamada, BM üye ülkelerine Rusya’nın BMGK’den ve genel olarak BM’den çıkarılması için gerekli yasal adımları atmaya davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu